Skip to content ↓

Staffing Structure 2019-2020

 

Senior Leadership Team

Rose Ashton

Executive Head Teacher

Sandra To

Head of School

Upper KS2 Leader, KS2 Literacy Leader, History leader

Marie Campbell

Deputy Headteacher

(Mon, Tue, Thurs), INCO, SENCO,

Designated Safeguarding Leader

Heidi Shanker

Deputy Headteacher

EYFS leader, CPD Leader, Numbers Count Teacher, Kitchen manager

Falguni Mehta

Assistant Headteacher

GDPR Leader, Maths Leader, Computing coordinator

Aled Jones

Assistant Headteacher

KS1 Phase Leader, PSHE coordinator, DT coordinator

Emma Butler

Acting Assistant Headteacher

Lower KS2 Leader

EYFS and KS1 English Coordinator

 

Early Years Foundation Stage

Nursery 

Nursery AM

Nursery PM

Nasreen Khan

Teacher

Beverly Falconer

Nursery Nurse

Maryum Harghandiwal

Teaching Assistant (Mon, Tue)

Wahiba Malek

Teaching Assistant (Wed, Thurs, Fri)

Reception 

RG

Michelle Gracio

Teacher

(NQT)

Daniela Fortan

Teaching Assistant

Ghizala Hanifi

Learning Support Assistant

Gertrude Ofori Learning Support Assistant

 

RS

Umah Sathyarooban

Teacher

Art Coordinator

Latifeh Al-Daghir

Teaching Assistant

Maymuma Abdi-Isse

Learning Support Assistant (Mon)

Soteria Iaonnou

Learning Support Assistant (Tues, Wed, Thurs, Fri)

 

Key Stage One

Year One

1J

Aled Jones

Teacher

AHT

KS1 Leader, PSHE  coordinator, DT coordinator

Zubeyda Hussein

Teaching Assistant

Mamyuma Abdi-Isse

Teaching Assistant (Fri)

Duaa Keram

Learning Support Assistant

1U

Fathima Uwais

Teacher

(NQT)

Razia Khan

Teaching Assistant

Rokaya Saloojee

Learning Support Assistant

Year Two

2B

Emma Butler

Teacher

Acting AHT

Lower KS2 Leader

EYFS and KS1 English Coordinator

Marina Samaan

Support Teacher

Angela Scudder

Teaching Assistant

2P

Urvashi Patel

Trainee Teacher

Dhruva Patel

Learning Support Assistant

Karen Snyper

Teaching Assistant

 

 

 

 

Key Stage Two

Year Three

3M

Sean McGirr

Teacher

Amanda Amankwah

Teaching Assistant

Meyriem Aouad

Learning Support Assistant

3O

Elise Oti

Teacher

NQT mentor

Mirela Bani

Teaching Assistant

Marcelline Francois

Learning Support Assistant

Year Four

4A

Tasnim Ali

Teacher

Geography Coordinator

Larry Reid

Teaching Assistant

Charmaine Cox

Teaching Assistant (Mon, Fri)

4B

Genevieve Beese

Teacher

EYFS & KS1 Science Coordinator

Samira Bensar

Teaching Assistant

Charmaine Cox

Teaching Assistant (Mon, Fri)

Year Five

5F

Andre Frederick

Teacher

Gifted and Talented Coordinator

Daisy Berlusconi

Teaching Assistant

Sherina Duffus Learning Support Assistant

Lumnie Aliaj Learning Support Assistant

5M

Cristina Merlusca

Teacher

(NQT)

Isabela Nahili

Teaching Assistant

Leonora Gashi

Learning Support Assistant

Year Six

6M

Falguni Mehta

Teacher

AHT

GDPR Leader, Maths Leader, Computing coordinator

Emily Andreychuk

Support Teacher

Beverly Rhule

Teaching Assistant

Maudlyn Mason

Learning Support Assistant (AM)

6R

Sumur Rizwan

Teacher

Religious Education Coordinator

Lena Corbette

Teaching Assistant

Lavdi Laci

Learning Support Assistant

Cerise Plummer

Learning Support Assistant

 

Non Class Based

PPA

Nancy Olie

Teacher

KS2 Science Coordinator

Igor Rubaninsky

Teacher

Physical Education Coordinator

Lavinia Niculae

Teacher

Interventions

Linda Liebenberg

Literacy Support Teacher

(PM - Mon, Wed, Thurs, Fri)

Gazala Ahmed

Support Teacher LKS2

(Tues, Wed)

Nancy Newton

Support Teacher Y4

(Mon, Tues, Thurs, Fri)

Sharon Osborne

Support Teacher

UKS2

Jane Haynes

Teaching Assistant

Irina Whittingham

Teaching Assistant

Specialist Teachers

Irene Mallek

Spanish Teacher

Modern Foreign Languages Coordinator

James Rose

Music Teacher

Music Coordinator

Pastoral & Welfare

Maureen Anthony

Parent Support Advisor

Community Cohesion Coordinator

Deputy Designated Safeguarding Lead

Lynne Darnell

Place2Be Manager

Soteria Iaonnou

Welfare Assistant

 

 

Administration

Office

Jenny Deutrom

Office Administrator

(Mon, Tue, Wed)

Ektaa Shah

Administration Assistant

Josna Halai

Administration Assistant

Finance

Pooja Patel

School Bursar

GDPR leader

Manpreet Anand

Finance Assistant

ICT

Zeinab Hosseinian

IT Technician

(Mon, Wed, Fri)

 

Catering/ Kitchen

Cooks

Franco Montone

Head Chef

Siva Ratnakumar

Luxmi Sockalingham

School Meal Supervisory Assistants

Mamyuma Abdi Isse

Dhirajbala Kanabar

Karlene Morgan

Kokila Patel

Saroj Parmar

Radha Patel

Luzia Pimental

 

 

Site Staff

Maintenance

Ricardo Gracio

Site Manager

Mark Simpson

Site Manager Assistant

(Tues, Wed)

Cleaners

Floure Bokrugji

Rai Kumar

Kamla Patel

Virbai Patel

 

 

Staff on maternity leave

Ginette Trenchfield (Deputy Headteacher, EYFS Phase Leader, Assessment Leader, Black Caribbean Achievement Champion)

Fiona Bond (Class teacher, History leader)

Zainab Dhaif (Teaching assistant)

Zeynab Warsame (SMSA, Leaning Support Assistant)